Turystyka górska

Jak przygotować się do wyprawy w wysokie góry?

Wyprawa w góry jest nie lada wyzwanie. Należy się do niego odpowiednio przygotować. Najważniejsza jest odzież, ekwipunek w plecaku, przygotowanie kondycyjne
i zdrowy rozsądek. Jak zatem przygotować się do wyprawy w wysokie góry, by przyjemnie spędzić czas i bezpiecznie zejść w doliny?

Odpowiednia odzież

            W zależności od pory roku należy posiadać odpowiedni ubiór. Zawsze jednak zawsze mieć przy sobie płaszcz przeciwdeszczowy, zapasowe skarpetki, czapkę, rękawiczki –
w górach pogoda może się zmienić z minuty na minutę.

            Podstawą w górach są odpowiednie buty. Powinny posiadać podeszwę o odpowiedniej twardości, nie wspominając już o tym, ze powinny być za kostkę. Wyższe buty sprawiają, że nasz staw skokowy jest stabilniejszy i mniej podatny na kontuzje.

            Kurtka i spodnie również powinny być odpowiednie do górskich warunków.  Dobrze, gdy będą chronić nas przed deszczem oraz wiatrem.

Plecak i ekwipunek

            Górskie wyprawy, czy to mniejsze, czy większe, wymagają wzięcia odpowiedniego sprzętu i wyposażenia. Do tego przyda się nam plecak – powinien posiadać wzmacniane plecy, pas piersiowy oraz biodrowy, a także kieszenie w kapturze i po bokach plecaka. Dzięki temu w plecaku schowamy wszystkie niezbędne rzeczy, które powinniśmy posiadać na wierzchu. Standardowa wielkość plecaka do 35 L, na większe wyprawy przyda się oczywiście pojemniejszy plecak – około 50 – 55 L i wzwyż.

            Podczas wypraw górskich należy przy sobie mieć apteczkę, nóż, latarkę zwykłą, bądź tzw. czołówkę, folię termiczną, kompas, mapę. Podróżując po górach zimą należy mieć
i umieć posługiwać się czekanem i rakami. W zdobywaniu wysokich i stromych szczytów niezbędny będzie sprzęt wspinaczkowy.

Żywność

            Nie można oczywiście zapomnieć o spakowaniu żywności oraz niezbędnej wody. Woda, napoje izotoniczne są bardzo ważne szczególnie latem. Jesienią i zimą będziemy szczęśliwi posiadając termos gorącej herbaty, czy kawy.

            Uprawiając trekking organizm spala bardzo dużo kalorii, szczególnie jeśli dodatkowo nosimy ciężki plecak. Dlatego też musimy dostarczyć odpowiednią dawkę kalorii. Przy spadku energii warto przy sobie mieć coś słodkiego.

Kondycja

            Do wypraw wysokogórskich należy także przygotować się kondycyjnie. Wędrówki takie wymagają odpowiedniej kondycji i ogólniej wytrzymałości organizmu. Przed podróżami w góry wysoki, trudniejszy technicznie teren warto więc poćwiczyć. Szczególnie ważne jest wzmocnienie mięśni nóg, ramion, brzucha oraz pleców. Treningi kardio również będą mile widziane – szybki marsz, czy bieganie kilka razy w tygodniu na pewno nie zaszkodzi.

Pogoda

            Planując wyjście w góry należy bezwzględnie śledzić, jakie warunki pogodowe są zapowiadane na dany dzień. Dzięki temu weźmiemy ze sobą niezbędne wyposażenie. Można skorzystać też z pomocy GOPR, czy TOPR lub forów internetowych i uzyskać aktualne informacje a nawet zdjęcia panujących aktualnie warunków pogodowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *