Turystyka górska

Góry w Polsce na weekend – Beskid Wyspowy

W cieniu obleganych Tatr uchował się górzysty zakątek, w którym wciąż spróbować można tradycyjnych małopolskich przysmaków i powędrować rzadko uczęszczanymi szlakami. Beskid Wyspowy – góry w Polsce, których nie doceniają turyści.

Góry Beskidu Wyspowego nie tworzą pasm, z porannych mgieł niczym wyspy wynurzają się tylko samotne wierzchołki, stąd nazwa regionu – Beskid Wyspowy. Tutejsze szlaki nie należą do najtrudniejszych tras w górach w Polsce, ale z racji długich podejść wymagają choć minimalnej kondycji. Na trasach znajdują się punkty widokowe, a na niektórych szczytach na turystów czekają niespodzianki: obserwatorium astronomiczne (Lubomir) czy historyczne schronisko PTTK (Luboń Wielki).

Najwyższym szczytem tej części Beskidu jest Mogielica (1170 m n.p.m.). Na zalesionym wierzchołku wzniesiono 22-metrową wieżę, z której roztacza się wspaniała panorama, a przy ładnej pogodzie widać też pasmo Tatr. Tatry są bardzo piękne i warto się wybrać na wycieczkę żeby je zobaczyć. W Beskidzie zimowym biegówki, latem konie, rowery, i loty na paralotni. Charakterystyczną cechą Beskidu Wyspowego jest występowanie odosobnionych, sięgających do 1170 m n.p.m. szczytów, które niczym wyspy wznoszą się 400–500 m ponad typowo podgórskie zrównanie sfalowane łagodnymi wzgórzami.

Wiele szczytów Beskidu Wyspowego wyróżnia się dużą wybitnością, stąd też wiele z nich znajduje się na liście najwybitniejszych szczytów Polski. Szczyty te mają strome, czasem nawet bardzo spadziste stoki. Zazwyczaj północne są bardziej nachylone od południowych, wierzchowina jednak z reguły jest płaska, wylesiona i zajęta pod pola uprawne i zabudowania. Warto się wybrać w góry na weekend do Beskidu wyspowego. Jest tam przepięknie. Gdy pogoda sprzyja latem jest tam wiele atrakcji. Jeśli zamierzasz się wybrać w jakieś Polskie góry to wybierz się w Beskid Wyspowy.  Warto je odwiedzić, choćby ze względu przepięknego krajobrazu.  Jest tu po prostu super i warto wybrać się na wycieczkę, dzięki której poznasz cudowne i wspaniałe krajobrazy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *