Turystyka górska

Góry Zimą – o tym musisz pamiętać!

Trekking zimą jest niezwykle urodziwy. Góry zimą są piękne, pokryte śniegiem. Czujemy się jak zapomnianym przez ludzi świecie. Jednak zimą w górach może być niebezpiecznie, nawet w tych niższych partiach. Lód schowany pod warstwą śniegu, czy schodzące lawiny mogą niekiedy kosztować życie człowieka. Co trzeba ze sobą zabrać w góry, by być przygotowanym na wiele różnych okoliczności?

Ubranie

 W zimie, przy ujemnych temperaturach wymagane jest odpowiednie ubranie. Warto zainwestować w oddychającą bieliznę, oraz kurtkę i spodnie. Podstawą też jest ciepły polar. Dobrymi materiałami na odzież zimową jest: Gore-Tex, Rhovyl, Sympatex, czy Outlast. 

 W góry należy ubierać się warstwowo, zaczynając od bielizny termoaktywnej, która pozwala na utrzymanie ciepła i jednocześnie odprowadza wilgoć. Następnie zakłada się polar oraz kurtkę zimową. Odzież górska mniej znanych i wyspecjalizowanych marek może być przeciwdeszczowa, lecz jej przepuszczalność wilgoci będzie mniejsza, przez co będziemy spoceni i wilgotni. 

Buty 

 Buty górskie powinny być idealnie dopasowane. Powinny być wodoodporne, stabilizować kostkę i nie ślizgać się na mokrych kamieniach. W zimie często przydadzą się raki paskowe (najprostsze, dla amatorów), które wymagają od buta dosyć sztywnej podeszwy. Warto na to zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie butów. Do takich butów warto także kupić odpowiednie skarpety, np. z wełny merino. Chodząc w rakach powinniśmy także posiadać czekan.

Co do plecaka?

 Pomijając oczywiste przedmioty zimą do plecaka (prowiant, mapy, odzież) trzeba schować telefon z wpisanymi numerami ratunkowymi oraz latarkę czołówkę z zapasowymi bateriami. W zimie szybko robi się ciemno, więc latarka może się przydać. Przydadzą się także gogle, czy opaska lub kominiarka na siarczysty wiatr, a zawsze warto mieć sondę i detektor lawinowy.

Przygotowanie

 Jeśli nie jesteśmy doświadczonymi „górołazami” zimą odpuśćmy wysokie góry. Jeśli jednak bardzo chcemy iść, idźmy w gronie doświadczonych osób lub zapiszmy się na szkolenie turystyki zimowej w wysokich górach.

 Przed wyjazdem warto na stronach internetowych jaki jest stopień zagrożenia lawinowego i jakie szlaki są pozamykane. To uniknie niezaplanowanych zmian trasy. Należy również zapoznać się z zasadami zachowywania się przy zagrożeniach lawinowych i gdy znajdziemy się na drodze lawiny. Może nam to uratować życie. Można także wyposażyć się w specjalny plecak lawinowy z ABS-em. Dzięki nim człowiek porwany przez lawinę utrzyma się na jej powierzchni. Stosują je m.in. ratownicy, czy narciarze. Są dostępne także specjalne kurtki lub buty z wszytymi płytkami, które wykryje detektor.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *