Turystyka górska

Wyprawa w góry późną jesienią

W naszym kraju panuje dosyć umiarkowana pogoda, jednak często pojawiają się załamania pogody. Nie są one bardzo poważne, jednak warto jest się przygotować do tego typu sytuacji, wybierając się w góry późną jesienią. Podstawowym wyposażeniem w tego typu wyprawie będzie wiatroszczelna i wodoszczelna kurtka oraz spodnie, które zapewnia nam utrzymanie ciepła nawet podczas poważnych załamań pogody i w niskich temperaturach.

Nie możemy także zapominać o obuwiu. W celu wybrania odpowiednich butów powinniśmy wybrać się do najbliższego sklepu turystycznego i dopasować rozmiar i typ obuwia do naszych predyspozycji. Jest jedna zasada – buty muszą być wysokie. Dzięki temu nasze stawy skokowe będą zabezpieczone przed kontuzjami i zwichnięciami. Jeżeli wybieramy się w góry późną jesienią, warto zakupić i zabrać ze sobą na wyprawę ciepły polar. Jest to idealne rozwiązanie na bardzo chłodne dni np. pod kurtkę lub na trochę cieplejsze i suche jesienne dni zamiast kurtki. Warto także kupić kilka ciepłych skarpet. Najlepiej, jeżeli zabierzemy ze sobą kilka par, aby w razie potrzeby móc je zmienić. W wyprawach w góry niezwykle ważne jest dobra izolacja termiczna. Warto więc zabrać ze sobą czapkę oraz ciepłe rękawiczki. Mogą być wykonane np. z tkaniny termoaktywnej. Dzięki tak przygotowanemu ekwipunkowi będziemy doskonale przygotowani na każde warunki pogodowe.

Warto także pamiętać o komunikacji. Powinniśmy zabrać ze sobą telefon z dobrym zasięgiem oraz dodatkowy zestaw baterii lub tzw. power bank. W przypadku problemów z powrotem lub w razie wypadku na trasie będziemy mogli wezwać pomoc. Rodzaj ekwipunku zależny jest od gór, w jakie się wybieramy. Decydując się na podróż nad Morskie Oko, często będziemy potrzebowali dodatkowego sprzętu jak np. raki. Przed wyprawą warto też trochę potrenować piesze wędrówki w nieco łatwiejszym terenie. Często decydując się na wyprawę w góry, przeliczamy swoje możliwości, a taka sytuacja w trudnych warunkach pogodowych może skończyć się bardzo tragicznie. Warto także zabrać ze sobą mapę, która w przypadku problemów z zasięgiem GPS pomoże nam odnaleźć odpowiednią drogę do domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *