Turystyka górska

Jaki plecak w góry wybrać?

W jaki sposób wybrać odpowiedni plecak na wędrówkę górską? To wbrew pozorom nie taka łatwa sprawa, dobry plecak powinien być pojemny, wygodny, pakowny a zarazem nie za duży. W tym artykule postaram się pokazać wam na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru plecaka.

System nośny.

System nośny to nie tylko te dwie szelki, które zarzucamy na plecy, ale to przede wszystkim pas biodrowy, oraz pas piersiowy i tylna ściana plecaka. Plecaka wbrew pozorom nie nosimy tylko na plecach, a przede wszystkim na biodrach dlatego tak ważny jest pas biodrowy. Pas biodrowy powinien być szeroki a z zewnątrz utwardzony i dość sztywny, ale wewnątrz wyłożony miękką wyściółką, aby nie obcierał naszych bioder. Tymczasem pas piersiowy służy do stabilizacji szelek oraz odpowiada za bardziej równomierne rozłożenie ciężaru na klatce piersiowej.

Wygoda noszenia.

Warto również zwrócić uwagę na wentylację naszych pleców. Tył plecaka powinien posiadać anatomicznie ukształtowane poduszki które stworzą kanały wentylacyjne umożliwiające cyrkulację powietrza w przestrzeni pomiędzy plecami a plecakiem.

Funkcjonalność.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest gdy w plecaku są dwie komory, bo pozwalają na dobrą organizację w górach. Dolna komora powinna być zamykana zamkiem w kształcie łuku, na poziomy zamek działają większe obciążenia i może szybciej ulec zniszczeniu. Dolna komora lub dno plecaka powinny być wzmocnione lub uszyte z podwójnej warstwy materiału. Plecaki bywają ciężkie, a do tego stawiane i nierzadko szurane po skalistym podłożu. Takie wzmocnienie jest szczególnie ważne w tych większych egzemplarzach. Dobrze jeśli plecak ma możliwość dwóch oddzielnych miejsc otwarcia – nikt z nas nie chciałby wyciągać w górach całego swojego dobytku aby znaleźć jedną rzecz, która nieopatrznie utknęła na samym dnie, prawda Kolejnym elementem który pozwoli nam na lepszą organizację są kieszenie boczne, super jeżeli są odpinane, co pozwoli nam na decyzje przy każdym wyjeździe czy ich potrzebujemy czy nie, oraz na zmiany w trakcie marszu (gdy na przykład zjemy część prowiantu i nie będziemy już potrzebować dodatkowych kieszeni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *